311SM705-H58.pdf
| Features | - |
| Pretravel | 0.120" (3.0mm) |
| Overtravel | 0.026" (0.7mm) |
| Part Status | Active |
| Actuator Type | Lever, Simulated Roller |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Release Force | 2.039gfm |
| Operating Force | 12gf |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination Style | Quick Connect - 0.058" (Round) |
| Ingress Protection | - |
| Differential Travel | 0.015" (0.38mm) |
| Voltage Rating - AC | 250 V |
| Voltage Rating - DC | 30 V |
| Current Rating (Amps) | 4A (AC), 5A (DC) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |