311SM4-H58.pdf
| Package | Bulk,Bulk |
| Features | - |
| Pretravel | 0.085" (2.16mm) |
| Overtravel | 0.018" (0.45mm) |
| Part Status | Active |
| Actuator Type | Lever, Simulated Roller |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Release Force | 7.138gf |
| Operating Force | 40gf |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination Style | Quick Connect - 0.058" (Round) |
| Ingress Protection | - |
| Differential Travel | 0.020" (0.5mm) |
| Voltage Rating - AC | 250 V |
| Voltage Rating - DC | 30 V |
| Current Rating (Amps) | 5A (AC/DC) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |