311SM1018-T.pdf
| Features | - |
| Pretravel | 0.274" (7.0mm) |
| Overtravel | 0.057" (1.45mm) |
| Part Status | Active |
| Actuator Type | Lever, Straight |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Release Force | 2.039gfm |
| Operating Force | 15gf |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination Style | Solder Turret |
| Ingress Protection | - |
| Differential Travel | 0.110" (2.8mm) |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | 30 V |
| Current Rating (Amps) | 100mA (AC/DC) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |