1SX48-H58.pdf
| Package | Bulk |
|---|---|
| Series | SX |
| RoHS | RoHS |
| Circuit | SPDT |
| Features | - |
| Pretravel | 0.020" (0.5mm) |
| Overtravel | 0.010" (0.25mm) |
| Part Status | Active |
| Actuator Type | Round (Pin Plunger) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Release Force | 28gf |
| Operating Force | 141gf |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination Style | Quick Connect - 0.058" (Round) |
| Ingress Protection | - |
| Differential Travel | 0.005" (0.12mm) |
| Voltage Rating - AC | 250 V |
| Voltage Rating - DC | 28 V |
| Current Rating (Amps) | 7A (AC/DC) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |