13SX48-H58.pdf
| Package | Bulk |
|---|---|
| Series | SX |
| RoHS | RoHS |
| Circuit | SPDT |
| Features | - |
| Pretravel | 0.020" (0.5mm) |
| Overtravel | 0.004" (0.1mm) |
| Part Status | Active |
| Actuator Type | Round (Pin Plunger) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Release Force | 21gf |
| Operating Force | 99gf |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination Style | Quick Connect - 0.058" (Round) |
| Ingress Protection | - |
| Differential Travel | 0.001" (0.025mm) |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | 30 V |
| Current Rating (Amps) | 1A (AC/DC) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |