U15J10Z3QE2.pdf
| Package | Tray |
|---|---|
| Series | 7000 |
| RoHS | RoHS |
| Circuit | SPDT |
| Features | Epoxy Sealed Terminals |
| Part Status | Active |
| Actuator Type | Concave (Curved) |
| Mounting Type | Panel Mount, Flange |
| Switch Function | Mom-Off-Mom |
| Actuator Marking | No Marking |
| Termination Style | Quick Connect - 0.062" (1.5mm) |
| Ingress Protection | - |
| Voltage Rating - AC | 120 V |
| Voltage Rating - DC | 28 V |
| Color - Actuator/Cap | Black |
| Current Rating (Amps) | 5A (AC/DC) |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C |
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 34.92mm x 16.46mm |