S9692E-12
首页 > 产品展示 > 连接器、互连 > 矩形连接器-接头,公引脚
S9692E-12
S9692E-12
型号
S9692E-12
品牌
Sullins Connector Solutions
描述
CONN HEADER VERT 12POS 2.54MM
数据表
S9692E-12.pdf
分类
矩形连接器-接头,公引脚
交付服务
S9692E-12
内容 *
    S9692E-12 规格
    Series
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board or Cable
    Features-
    ShroudingUnshrouded
    Part StatusDiscontinued at Digi-Key
    TerminationSolder
    Contact TypeMale Pin
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole
    Connector TypeHeader, Breakaway
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Voltage Rating-
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.100" (2.54mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions12
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.120" (3.05mm)
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-65°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.538" (13.67mm)
    Contact Finish - MatingTin
    Contact Length - Mating0.318" (8.08mm)