PRPC020SBAN-M71RC
首页 > 产品展示 > 连接器、互连 > 矩形连接器-接头,公引脚
PRPC020SBAN-M71RC
PRPC020SBAN-M71RC
型号
PRPC020SBAN-M71RC
描述
CONN HEADER R/A 20POS 2.54MM
数据表
PRPC020SBAN-M71RC.pdf
交付服务
PRPC020SBAN-M71RC
内容 *
    PRPC020SBAN-M71RC 规格
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.098" (2.50mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
    Number of Positions20
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostGold
    Contact Length - Post0.120" (3.05mm)
    Current Rating (Amps)3A per Contact
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Overall Contact Length-
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.230" (5.84mm)