PRPC012DFAN-RC
首页 > 产品展示 > 连接器、互连 > 矩形连接器-接头,公引脚
PRPC012DFAN-RC
PRPC012DFAN-RC
型号
PRPC012DFAN-RC
品牌
Sullins Connector Solutions
描述
CONN HEADER VERT 24POS 2.54MM
数据表
PRPC012DFAN-RC.pdf
分类
矩形连接器-接头,公引脚
交付服务
PRPC012DFAN-RC
内容 *
    PRPC012DFAN-RC 规格
    Series
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board or Cable
    Features-
    ShroudingUnshrouded
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeMale Pin
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole
    Connector TypeHeader, Breakaway
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Voltage Rating-
    Contact MaterialBrass
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.098" (2.50mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
    Number of Positions24
    Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
    Contact Finish - PostGold
    Contact Length - Post0.120" (3.05mm)
    Current Rating (Amps)3A per Contact
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Overall Contact Length0.537" (13.63mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.318" (8.08mm)