PREC025DAAN-RC
首页 > 产品展示 > 连接器、互连 > 矩形连接器-接头,公引脚
PREC025DAAN-RC
PREC025DAAN-RC
型号
PREC025DAAN-RC
品牌
Sullins Connector Solutions
描述
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM
数据表
PREC025DAAN-RC.pdf
分类
矩形连接器-接头,公引脚
交付服务
PREC025DAAN-RC
内容 *
    PREC025DAAN-RC 规格
    Series
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board or Cable
    Features-
    ShroudingUnshrouded
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeMale Pin
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole
    Connector TypeHeader, Breakaway
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Voltage Rating-
    Contact MaterialBrass
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.098" (2.50mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
    Number of Positions50
    Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.120" (3.05mm)
    Current Rating (Amps)3A per Contact
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Overall Contact Length0.448" (11.39mm)
    Contact Finish - MatingTin
    Contact Length - Mating0.230" (5.84mm)