PEC12SFAN
首页 > 产品展示 > 连接器、互连 > 矩形连接器-接头,公引脚
PEC12SFAN
PEC12SFAN
型号
PEC12SFAN
描述
CONN HEADER VERT 12POS 2.54MM
数据表
PEC12SFAN.pdf
交付服务
PEC12SFAN
内容 *
    PEC12SFAN 规格
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.100" (2.54mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
    Number of Positions12
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.120" (3.05mm)
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-65°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.538" (13.67mm)
    Contact Finish - MatingTin
    Contact Length - Mating0.318" (8.08mm)