PBC12SBAN
首页 > 产品展示 > 连接器、互连 > 矩形连接器-接头,公引脚
PBC12SBAN
PBC12SBAN
型号
PBC12SBAN
品牌
Sullins Connector Solutions
描述
CONN HEADER R/A 12POS 2.54MM
数据表
PBC12SBAN.pdf
分类
矩形连接器-接头,公引脚
交付服务
PBC12SBAN
内容 *
    PBC12SBAN 规格
    Series
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board or Cable
    Features-
    ShroudingUnshrouded
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeMale Pin
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
    Connector TypeHeader, Breakaway
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Voltage Rating-
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.140" (3.56mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
    Number of Positions12
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.100" (2.54mm)
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-65°C ~ 125°C
    Overall Contact Length-
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.230" (5.84mm)