MTSW-203-12-T-S-630-RE
首页 > 产品展示 > 连接器、互连 > 矩形连接器-接头,公引脚
MTSW-203-12-T-S-630-RE
MTSW-203-12-T-S-630-RE
型号
MTSW-203-12-T-S-630-RE
品牌
Samtec Inc.
描述
CONN HEADER R/A 3POS 5.08MM
数据表
MTSW-203-12-T-S-630-RE.pdf
分类
矩形连接器-接头,公引脚
交付服务
MTSW-203-12-T-S-630-RE
内容 *
    MTSW-203-12-T-S-630-RE 规格
    SeriesFlex Stack, MTSW
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board or Cable
    Features-
    ShroudingUnshrouded
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeMale Pin
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
    Connector TypeHeader, Cuttable
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.200" (5.08mm)
    Voltage Rating-
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.119" (3.02mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialPolyester, Glass Filled
    Number of Positions3
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.090" (2.29mm)
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Overall Contact Length-
    Contact Finish - MatingTin
    Contact Length - Mating0.630" (16.00mm)