MTSW-110-22-T-S-370
首页 > 产品展示 > 连接器、互连 > 矩形连接器-接头,公引脚
MTSW-110-22-T-S-370
MTSW-110-22-T-S-370
型号
MTSW-110-22-T-S-370
品牌
Samtec Inc.
描述
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
数据表
MTSW-110-22-T-S-370.pdf
分类
矩形连接器-接头,公引脚
交付服务
MTSW-110-22-T-S-370
内容 *
    MTSW-110-22-T-S-370 规格
    SeriesFlex Stack, MTSW
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board or Cable
    Features-
    ShroudingUnshrouded
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeMale Pin
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole
    Connector TypeHeader, Cuttable
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Voltage Rating-
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.100" (2.54mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialPolyester, Glass Filled
    Number of Positions10
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.160" (4.06mm)
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Overall Contact Length0.630" (16.00mm)
    Contact Finish - MatingTin
    Contact Length - Mating0.370" (9.40mm)