MTSW-102-22-S-S-420
首页 > 产品展示 > 连接器、互连 > 矩形连接器-接头,公引脚
MTSW-102-22-S-S-420
MTSW-102-22-S-S-420
型号
MTSW-102-22-S-S-420
描述
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
数据表
MTSW-102-22-S-S-420.pdf
交付服务
MTSW-102-22-S-S-420
内容 *
    MTSW-102-22-S-S-420 规格
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeMale Pin
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole
    Connector TypeHeader, Cuttable
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.100" (2.54mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialPolyester, Glass Filled
    Number of Positions2
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.110" (2.79mm)
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.630" (16.00mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.420" (10.67mm)