MTMS-105-52-T-S-200
首页 > 产品展示 > 连接器、互连 > 矩形连接器-接头,公引脚
MTMS-105-52-T-S-200
MTMS-105-52-T-S-200
型号
MTMS-105-52-T-S-200
品牌
Samtec Inc.
描述
CONN HDR .050" 5POS
数据表
MTMS-105-52-T-S-200.pdf
分类
矩形连接器-接头,公引脚
交付服务
MTMS-105-52-T-S-200
内容 *
    MTMS-105-52-T-S-200 规格
    SeriesFlex Stack, MTMS
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board
    Features-
    ShroudingUnshrouded
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeMale Pin
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole
    Connector TypeHeader
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.050" (1.27mm)
    Voltage Rating-
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.100" (2.54mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions5
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.125" (3.18mm)
    Current Rating (Amps)-
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Overall Contact Length0.425" (10.80mm)
    Contact Finish - MatingTin
    Contact Length - Mating0.200" (5.08mm)