MTMS-102-55-G-S-205
首页 > 产品展示 > 连接器、互连 > 矩形连接器-接头,公引脚
MTMS-102-55-G-S-205
MTMS-102-55-G-S-205
型号
MTMS-102-55-G-S-205
品牌
Samtec Inc.
描述
CONN HDR .050" 2POS
数据表
MTMS-102-55-G-S-205.pdf
分类
矩形连接器-接头,公引脚
交付服务
MTMS-102-55-G-S-205
内容 *
    MTMS-102-55-G-S-205 规格
    SeriesFlex Stack, MTMS
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board
    Features-
    ShroudingUnshrouded
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeMale Pin
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole
    Connector TypeHeader
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.050" (1.27mm)
    Voltage Rating-
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.100" (2.54mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions2
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostGold
    Contact Length - Post0.305" (7.75mm)
    Current Rating (Amps)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.610" (15.50mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.205" (5.21mm)