MTMS-102-25-S-S-120
首页 > 产品展示 > 连接器、互连 > 矩形连接器-接头,公引脚
MTMS-102-25-S-S-120
MTMS-102-25-S-S-120
型号
MTMS-102-25-S-S-120
品牌
Samtec Inc.
描述
CONN HDR .050" 2POS
数据表
MTMS-102-25-S-S-120.pdf
分类
矩形连接器-接头,公引脚
交付服务
MTMS-102-25-S-S-120
内容 *
    MTMS-102-25-S-S-120 规格
    SeriesFlex Stack, MTMS
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board
    Features-
    ShroudingUnshrouded
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeMale Pin
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole
    Connector TypeHeader
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.050" (1.27mm)
    Voltage Rating-
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.100" (2.54mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions2
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.110" (2.79mm)
    Current Rating (Amps)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.330" (8.38mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.120" (3.05mm)