MTLW-106-08-T-S-250
首页 > 产品展示 > 连接器、互连 > 矩形连接器-接头,公引脚
MTLW-106-08-T-S-250
MTLW-106-08-T-S-250
型号
MTLW-106-08-T-S-250
描述
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
数据表
MTLW-106-08-T-S-250.pdf
交付服务
MTLW-106-08-T-S-250
内容 *
    MTLW-106-08-T-S-250 规格
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.060" (1.52mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions6
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.220" (5.58mm)
    Current Rating (Amps)5.2A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Overall Contact Length0.530" (13.46mm)
    Contact Finish - MatingTin
    Contact Length - Mating0.250" (6.35mm)