MTLW-106-06-T-S-120
首页 > 产品展示 > 连接器、互连 > 矩形连接器-接头,公引脚
MTLW-106-06-T-S-120
MTLW-106-06-T-S-120
型号
MTLW-106-06-T-S-120
品牌
Samtec Inc.
描述
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
数据表
MTLW-106-06-T-S-120.pdf
分类
矩形连接器-接头,公引脚
交付服务
MTLW-106-06-T-S-120
内容 *
    MTLW-106-06-T-S-120 规格
    SeriesFlex Stack, MTLW
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board or Cable
    Features-
    ShroudingUnshrouded
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeMale Pin
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole
    Connector TypeHeader
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Voltage Rating-
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.060" (1.52mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions6
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.120" (3.05mm)
    Current Rating (Amps)5.2A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Overall Contact Length0.300" (7.62mm)
    Contact Finish - MatingTin
    Contact Length - Mating0.120" (3.05mm)