MTLW-103-24-T-D-325
首页 > 产品展示 > 连接器、互连 > 矩形连接器-接头,公引脚
MTLW-103-24-T-D-325
MTLW-103-24-T-D-325
型号
MTLW-103-24-T-D-325
品牌
Samtec Inc.
描述
CONN HDR .100" 6POS
数据表
MTLW-103-24-T-D-325.pdf
分类
矩形连接器-接头,公引脚
交付服务
MTLW-103-24-T-D-325
内容 *
    MTLW-103-24-T-D-325 规格
    SeriesFlex Stack, MTLW
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board or Cable
    Features-
    ShroudingUnshrouded
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeMale Pin
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole
    Connector TypeHeader
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Voltage Rating-
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.060" (1.52mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions6
    Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.095" (2.41mm)
    Current Rating (Amps)5.2A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Overall Contact Length0.480" (12.19mm)
    Contact Finish - MatingTin
    Contact Length - Mating0.325" (8.26mm)