MTLW-103-22-T-D-420
首页 > 产品展示 > 连接器、互连 > 矩形连接器-接头,公引脚
MTLW-103-22-T-D-420
MTLW-103-22-T-D-420
型号
MTLW-103-22-T-D-420
品牌
Samtec Inc.
描述
CONN HDR .100" 6POS
数据表
MTLW-103-22-T-D-420.pdf
分类
矩形连接器-接头,公引脚
交付服务
MTLW-103-22-T-D-420
内容 *
    MTLW-103-22-T-D-420 规格
    SeriesFlex Stack, MTLW
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board or Cable
    Features-
    ShroudingUnshrouded
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeMale Pin
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole
    Connector TypeHeader
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Voltage Rating-
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.060" (1.52mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions6
    Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.150" (3.81mm)
    Current Rating (Amps)5.2A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Overall Contact Length0.630" (16.00mm)
    Contact Finish - MatingTin
    Contact Length - Mating0.420" (10.67mm)