HTSW-102-20-G-D
首页 > 产品展示 > 连接器、互连 > 矩形连接器-接头,公引脚
HTSW-102-20-G-D
HTSW-102-20-G-D
型号
HTSW-102-20-G-D
品牌
Samtec Inc.
描述
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
数据表
HTSW-102-20-G-D.pdf
分类
矩形连接器-接头,公引脚
交付服务
HTSW-102-20-G-D
内容 *
    HTSW-102-20-G-D 规格
    SeriesHTSW
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board or Cable
    Features-
    ShroudingUnshrouded
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeMale Pin
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole
    Connector TypeHeader
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Voltage Rating-
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Insulation ColorNatural
    Insulation Height0.100" (2.54mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions4
    Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
    Contact Finish - PostGold
    Contact Length - Post0.110" (2.79mm)
    Current Rating (Amps)Varies by Wire Gauge
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length1.230" (31.24mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating1.020" (25.91mm)