HMTSW-102-08-G-D-250
首页 > 产品展示 > 连接器、互连 > 矩形连接器-接头,公引脚
HMTSW-102-08-G-D-250
HMTSW-102-08-G-D-250
型号
HMTSW-102-08-G-D-250
品牌
Samtec Inc.
描述
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
数据表
HMTSW-102-08-G-D-250.pdf
分类
矩形连接器-接头,公引脚
交付服务
HMTSW-102-08-G-D-250
内容 *
    HMTSW-102-08-G-D-250 规格
    SeriesFlex Stack, HMTSW
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board or Cable
    Features-
    ShroudingUnshrouded
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeMale Pin
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole
    Connector TypeHeader
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Voltage Rating-
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Insulation ColorNatural
    Insulation Height0.100" (2.54mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions4
    Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
    Contact Finish - PostGold
    Contact Length - Post0.180" (4.57mm)
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.530" (13.46mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.250" (6.35mm)