929705-01-36-I
首页 > 产品展示 > 连接器、互连 > 矩形连接器-接头,公引脚
929705-01-36-I
929705-01-36-I
型号
929705-01-36-I
品牌
3M
描述
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
数据表
929705-01-36-I.pdf
分类
矩形连接器-接头,公引脚
交付服务
929705-01-36-I
内容 *
    929705-01-36-I 规格
    Series929
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board
    Features-
    ShroudingUnshrouded
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeMale Pin
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole
    Connector TypeHeader, Breakaway
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Voltage Rating-
    Contact MaterialCopper Alloy
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.100" (2.54mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Polyester, Glass Filled
    Number of Positions36
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostGold
    Contact Length - Post0.110" (2.79mm)
    Current Rating (Amps)2.5A
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Overall Contact Length0.528" (13.42mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.318" (8.08mm)