MP0012/1/RD.pdf
| Package | Bulk,Bulk |
|---|---|
| Series | |
| RoHS | RoHS |
| Type | Standard |
| Circuit | SPST-NO |
| Features | - |
| Part Status | Active |
| Actuator Type | Round, Button, Flush |
| Mounting Type | Panel Mount, Front |
| Switch Function | Off-Mom |
| Actuator Marking | No Marking |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Ingress Protection | - |
| Voltage Rating - AC | 110 V |
| Voltage Rating - DC | 12 V |
| Color - Actuator/Cap | Red |
| Current Rating (Amps) | 1A (AC), 2A (DC) |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 19.20mm Dia |