2PB11-H58.pdf
| Package | Bulk |
|---|---|
| Series | PB |
| RoHS | RoHS |
| Type | Standard |
| Circuit | SPDT x 2 |
| Features | - |
| Part Status | Active |
| Actuator Type | Round, Plunger |
| Mounting Type | Panel Mount, Rear |
| Switch Function | On-Mom |
| Actuator Marking | No Marking |
| Termination Style | Quick Connect - 0.058" (Round) |
| Ingress Protection | - |
| Voltage Rating - AC | 250 V |
| Voltage Rating - DC | 30 V |
| Color - Actuator/Cap | Black |
| Current Rating (Amps) | 5A (AC/DC) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |