PB134006.pdf
| Series | PB, SCHRACK |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Features | - |
| Coil Type | Non Latching |
| Relay Type | General Purpose |
| Part Status | Discontinued at Digi-Key |
| Seal Rating | - |
| Coil Current | 60 mA |
| Coil Voltage | 6VDC |
| Contact Form | SPST-NO (1 Form A) |
| Operate Time | 10 ms |
| Release Time | 20 ms |
| Mounting Type | Through Hole |
| Coil Insulation | Class F |
| Contact Material | Silver Nickel (AgNi) |
| Switching Voltage | 400VAC - Max |
| Termination Style | PC Pin |
| Must Operate Voltage | 4.5 VDC |
| Must Release Voltage | 0.6 VDC |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Contact Rating (Current) | 10 A |