PM53-YGW10.0.pdf
| Series | PM53 |
| Type | LED |
| Current | 30mA Green, 30mA Yellow |
| Ratings | Vf (Typ), If (Max) |
| Voltage | 2.1V Green, 2V Yellow |
| Features | - |
| Lens Size | 5mm, T-1 3/4 |
| Lamp Color | Green, Yellow |
| Lens Color | White |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Part Status | Active |
| Viewing Angle | 40° |
| Lens Transparency | Diffused |
| Termination Style | Wire Leads - 10" (254.00mm) |
| Wavelength - Peak | - |
| Ingress Protection | - |
| Panel Cutout Shape | Round |
| Millicandela Rating | 35mcd Green, 30mcd Yellow |
| Panel Cutout Dimensions | 0.25" (6.35mm) |