PM5-AP7B3.4V.pdf
| Series | PM5 |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Type | LED |
| Current | 20mA |
| Ratings | Vf (Typ), If (Max) |
| Voltage | 3.4V |
| Features | - |
| Lens Size | 7.00mm Dia |
| Lamp Color | Blue |
| Lens Color | Blue |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Part Status | Active |
| Viewing Angle | 160° |
| Lens Transparency | Diffused |
| Termination Style | Wire Leads - 5.9" (150.00mm) |
| Wavelength - Peak | 465nm |
| Ingress Protection | IP67 |
| Panel Cutout Shape | Round |
| Millicandela Rating | 400mcd |
| Panel Cutout Dimensions | 0.34" (8.64mm) |