PM5-A12G12V.pdf
| Series | PM5 |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Type | LED |
| Current | 20mA |
| Ratings | DC |
| Voltage | 12V |
| Features | - |
| Lens Size | 6.70mm Dia |
| Lamp Color | Green |
| Lens Color | Green |
| Lens Style | Round with Flat Top |
| Part Status | Active |
| Viewing Angle | 120° |
| Lens Transparency | Fresnel |
| Termination Style | PC Pin |
| Wavelength - Peak | 525nm |
| Ingress Protection | IP67 |
| Panel Cutout Shape | Round |
| Millicandela Rating | 576mcd |
| Panel Cutout Dimensions | 0.24" (6.10mm) |