PM3SRDW10.0.pdf
| Series | |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Type | LED |
| Current | 30mA |
| Ratings | Vf (Typ), If (Max) |
| Voltage | 1.7V |
| Features | - |
| Lens Size | 3mm, T-1 |
| Lamp Color | Red |
| Lens Color | - |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Part Status | Active |
| Viewing Angle | 40° |
| Lens Transparency | Diffused |
| Termination Style | Wire Leads - 10" (254.00mm) |
| Wavelength - Peak | 645nm |
| Ingress Protection | - |
| Panel Cutout Shape | Round |
| Millicandela Rating | 40mcd |
| Panel Cutout Dimensions | 0.16" (4.06mm) |