MPR3ADW12.0.pdf
| Series | MPR3 |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Type | LED |
| Current | 30mA |
| Ratings | Vf (Typ), If (Max) |
| Voltage | 2V |
| Features | - |
| Lens Size | 3mm, T-1 |
| Lamp Color | Amber |
| Lens Color | Amber |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Part Status | Active |
| Viewing Angle | 35° |
| Lens Transparency | Diffused |
| Termination Style | Wire Leads - 12" (304.80mm) |
| Wavelength - Peak | 605nm |
| Ingress Protection | - |
| Panel Cutout Shape | Round |
| Millicandela Rating | 25mcd |
| Panel Cutout Dimensions | 0.24" (6.10mm) |