TPS70251PWP.pdf
| Package | Tube |
| RoHS | RoHS |
| PSRR | 60dB (1KHz), 50dB (1kHz) |
| Output Type | Fixed |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Control Features | Enable, Power Good, Reset, Sequencing |
| Current - Output | 500mA, 250mA |
| Number of Regulators | 2 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 6V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.28V @ 500mA, - |
| Current - Supply (Max) | 230 µA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 20-HTSSOP |
| Current - Quiescent (Iq) | 190 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V, 1.8V |