REG103UA-3.3.pdf
| Package | Tube |
|---|---|
| Series | |
| RoHS | RoHS |
| PSRR | 65dB (120Hz) |
| Output Type | Fixed |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 500mA |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 15V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.28V @ 500mA |
| Current - Supply (Max) | 1.3 mA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Current - Quiescent (Iq) | 0.7 mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |