NCP5501DT50G
首页 > 产品展示 > 集成电路(IC) > PMIC-稳压器-线性
NCP5501DT50G
NCP5501DT50G
型号
NCP5501DT50G
品牌
onsemi
描述
IC REG LINEAR 5V 500MA DPAK
数据表
NCP5501DT50G.pdf
交付服务
NCP5501DT50G
内容 *
    NCP5501DT50G 规格
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR75dB ~ 70dB (120hZ ~ 10kHz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
    Control FeaturesEnable
    Current - Output500mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Reverse Polarity
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)16V
    Voltage Dropout (Max)0.7V @ 500mA
    Current - Supply (Max)20 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageDPAK
    Current - Quiescent (Iq)500 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)5V