MIC5209-2.5BM
首页 > 产品展示 > 集成电路(IC) > PMIC-稳压器-线性
MIC5209-2.5BM
MIC5209-2.5BM
型号
MIC5209-2.5BM
品牌
Rochester Electronics, LLC
描述
IC REG LINEAR 2.5V 500MA 8SOIC
数据表
MIC5209-2.5BM.pdf
交付服务
MIC5209-2.5BM
内容 *
    MIC5209-2.5BM 规格
    PackageBulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR75dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Control FeaturesEnable
    Current - Output500mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Reverse Polarity
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)16V
    Voltage Dropout (Max)0.6V @ 500mA
    Current - Supply (Max)25 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-SOIC
    Current - Quiescent (Iq)170 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V