MIC5201-30BS.pdf
| Package | Bulk |
|---|---|
| Series | |
| RoHS | RoHS |
| PSRR | 75dB (100Hz) |
| Output Type | Fixed |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-261-4, TO-261AA |
| Control Features | - |
| Current - Output | 200mA |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Voltage - Input (Max) | 26V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.4V @ 200mA |
| Current - Supply (Max) | 2 mA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | SOT-223-3 |
| Current - Quiescent (Iq) | 400 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3V |