LP3872EMPX-1.8/NOPB
首页 > 产品展示 > 集成电路(IC) > PMIC-稳压器-线性
LP3872EMPX-1.8/NOPB
LP3872EMPX-1.8/NOPB
型号
LP3872EMPX-1.8/NOPB
品牌
Texas Instruments
描述
IC REG LINEAR 1.8V 1.5A SOT223-5
数据表
LP3872EMPX-1.8/NOPB.pdf
分类
PMIC-稳压器-线性
交付服务
LP3872EMPX-1.8/NOPB
内容 *
    LP3872EMPX-1.8/NOPB 规格
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR73dB ~ 57dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusDiscontinued at Digi-Key
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-261-5, TO-261AB
    Control FeaturesEnable
    Current - Output1.5A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)7V
    Voltage Dropout (Max)0.55V @ 1.5A
    Current - Supply (Max)15 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-223-5
    Current - Quiescent (Iq)5 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V