LP2988AIM-2.8/NOPB
首页 > 产品展示 > 集成电路(IC) > PMIC-稳压器-线性
LP2988AIM-2.8/NOPB
LP2988AIM-2.8/NOPB
型号
LP2988AIM-2.8/NOPB
描述
IC REG LINEAR 2.8V 200MA 8SOIC
数据表
LP2988AIM-2.8/NOPB.pdf
交付服务
LP2988AIM-2.8/NOPB
内容 *
    LP2988AIM-2.8/NOPB 规格
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR65dB (1kHz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Control FeaturesEnable
    Current - Output200mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)16V
    Voltage Dropout (Max)0.35V @ 200mA
    Current - Supply (Max)3.7 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-SOIC
    Current - Quiescent (Iq)120 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.8V