LM78L15ACMX.pdf
| Package | Bulk |
| RoHS | RoHS |
| PSRR | 51dB (120Hz) |
| Output Type | Fixed |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Control Features | - |
| Current - Output | 100mA |
| Protection Features | Over Temperature, Short Circuit |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | 0°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 35V |
| Voltage Dropout (Max) | - |
| Current - Supply (Max) | - |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Current - Quiescent (Iq) | 3 mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 15V |