LM120H-15.pdf
| Package | Bulk |
|---|---|
| Series | |
| RoHS | RoHS |
| PSRR | 64dB (120Hz) |
| Output Type | Fixed |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-205AD, TO-39-3 Metal Can |
| Control Features | - |
| Current - Output | 200mA |
| Protection Features | Over Temperature |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Negative |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Voltage - Input (Max) | -35V |
| Voltage Dropout (Max) | - |
| Current - Supply (Max) | - |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | TO-3 |
| Current - Quiescent (Iq) | 1 mA |