LF27ABDT.pdf
| Package | Tube |
| RoHS | RoHS |
| PSRR | 82dB ~ 65dB (120Hz ~ 10kHz) |
| Control Features | - |
| Current - Output | 500mA |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 16V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.7V @ 500mA |
| Current - Supply (Max) | 12 mA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | DPAK |
| Current - Quiescent (Iq) | 1 mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.7V |