LF15CDT-TR.pdf
| Package | Tape & Reel (TR) |
|---|---|
| Series | |
| RoHS | RoHS |
| PSRR | 82dB ~ 65dB (120Hz ~ 10kHz) |
| Output Type | Fixed |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Control Features | - |
| Current - Output | 500mA |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 16V |
| Voltage Dropout (Max) | 1V @ 200mA (Typ) |
| Current - Supply (Max) | 12 mA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | DPAK |
| Current - Quiescent (Iq) | 1 mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.5V |