LF120ABV.pdf
| Package | Tube |
| RoHS | RoHS |
| PSRR | 69dB ~ 54dB (120Hz ~ 10kHz) |
| Output Type | Fixed |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Pentawatt-5 (Vertical, Bent and Staggered Leads) |
| Control Features | - |
| Current - Output | 500mA |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 16V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.7V @ 500mA |
| Current - Supply (Max) | 12 mA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 5-PENTAWATT |
| Current - Quiescent (Iq) | 1.5 mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 12V |