LD2980CU50TR.pdf
| RoHS | RoHS |
| PSRR | 63dB (1kHz) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-243AA |
| Control Features | - |
| Current - Output | 50mA |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 16V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.225V @ 50mA |
| Current - Supply (Max) | 1.2 mA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | SOT-89-3 |
| Current - Quiescent (Iq) | 150 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |