LD2979Z33.pdf
| Package | Bulk |
|---|---|
| Series | |
| RoHS | RoHS |
| PSRR | 63dB (120Hz) |
| Output Type | Fixed |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) |
| Control Features | - |
| Current - Output | 50mA |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -25°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 16V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.6V @ 50mA |
| Current - Supply (Max) | 13 mA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | TO-92-3 |
| Current - Quiescent (Iq) | 170 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |