LD1585CV33.pdf
| Package | Tube |
|---|---|
| Series | |
| RoHS | RoHS |
| PSRR | 75dB (120Hz) |
| Output Type | Fixed |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Control Features | - |
| Current - Output | 5A |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | 0°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 30V |
| Voltage Dropout (Max) | 1.4V @ 5A |
| Current - Supply (Max) | - |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | TO-220 |
| Current - Quiescent (Iq) | 10 mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |