LD1117V33.pdf
| RoHS | RoHS |
| PSRR | 75dB (120Hz) |
| Output Type | Fixed |
| Part Status | Active |
| Control Features | - |
| Current - Output | 800mA |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | 0°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 15V |
| Voltage Dropout (Max) | 1.2V @ 800mA |
| Supplier Device Package | TO-220 |
| Current - Quiescent (Iq) | 10 mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |