LD1117DT18C.pdf
| RoHS | RoHS |
| PSRR | 75dB (120Hz) |
| Output Type | Fixed |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Control Features | - |
| Current - Output | 800mA |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 15V |
| Voltage Dropout (Max) | 1.3V @ 800mA |
| Current - Supply (Max) | - |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | DPAK |
| Current - Quiescent (Iq) | 10 mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.8V |